Rekuperatory

Rekuperator jest urządzeniem, dzięki któremu w budynkach następuje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dzięki pracy rekuperatora “wietrzymy” pomieszczenia bez konieczności otwierania okien.
W nowoczesnym budownictwie duży nacisk kładzie się na minimalizowanie strat ciepła. Stosowane są wysokiej jakości materiały izolacyjne, szczelne okna. Ocieplane są ściany, podłogi i dachy, stosowane nowoczesne, efektywne metody ogrzewania budynków. Jednak nawet w idealnie zaizolowanych budynkach nie można zrezygnować z wentylacji dlatego właśnie rekuperatory to idealne rozwiązania. Warto inwestować w rekuperator ponieważ obieg powietrza jest konieczny by mieć zawsze powietrze o dużej zawartości tlenu.

Zasada działania rekuperatora

Jednym z zadań rekuperatora jest oczyszczenie, poprzez filtry, zasysanego powietrza. Kolejnym zadaniem jest wymiana powietrza w budynku bez zbędnej utraty ciepła, która towarzyszy wentylacji grawitacyjnej. Zasada działania rekuperatora polega na tym, że zużyte powietrze pobierane z umieszczonego w pomieszczeniu wywiewu, przechodzi przez rekuperator, a następnie poprzez wyrzutnię trafia do otoczenia, świeże powietrze natomiast - pobierane jest poprzez czerpnię umieszczoną przeważnie na dachu budynku, a po przejściu przez rekuperator trafia do pomieszczenia poprzez nawiew. W rekuperatorze zachodzi wymiana ciepła - bez wymiany składników powietrza. Ciepłe zużyte powietrze oddaje ciepło - świeżemu zimnemu. Przepływ powietrza w rekuperatorze jest napędzany prądem. Rekuperator może zapobiegać przegrzewaniu się budynku jeśli temperatura na zewnątrz jest wyższa niż wewnątrz. Najlepiej sprawdza się pod tym względem popularny w domach jednorodzinnych rekuperator krzyżowy.

Rekuperacja

Opłacalność - dlaczego warto inwestować

Warto inwestować w rekuperatory bo dzięki temu możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu. Przy dobrze zaizolowanym budynku możemy zaoszczędzić nawet 50% energii. Bardzo pomysłowym i ekonomicznym rozwiązaniem jest połączenie rekuperatora z pompą ciepła. Urządzenia te mogą współdziałać w ramach jednej instalacji znacznie obniżając koszty ogrzewania zimą, a chłodzenia budynku latem.

Cena instalacji rekuperatora w budynku jednorodzinnym to ok. 12 000 – 18 000 zł, natomiast cena instalacji w budynku biurowym może już wynieść od 20 000 zł w zależności od kubatury budynki. Zwrot kosztów inwestycyjnych zwraca się najszybciej w nowoczesnych budynkach, które nie tracą wiele ciepła przez dach, ściany i okna. Praca rekuperatora wiąże się z poborem energii elektrycznej. Rekuperatory dla domów jednorodzinnych pobierają sumarycznie od 25W (tyle co mała żarówka) do 200W (podczas zwiększenia wentylacji np. podczas gotowania).

Gdy w pomieszczeniu mamy klimatyzację, która usuwa nam z powietrza wilgoć i dwutlenek węgla, niestety wraz z dusznym powietrzem usuwa też zawarte w nim ciepło. Latem, gdy na zewnątrz jest ciepło jest to dosyć wygodne ale np. w biurowcach klimatyzacja może chodzić przez cały rok, przez co straty ciepłą są niewyobrażalnie duże. Wtedy dzięki pracy rekuperatora zachowujemy ciepło nawet w 95%. Z tego powodu jest wyjątkowo istotnym elementem nieruchomości i został wpisany jako obowiązkowe wyposażenie dużych budynków – przeznaczonych do pobytu 100 i więcej osób.

Korzyści związane z rekuperatorem

Rekuperator jest instalacją wewnętrzną budynku i nie wymaga żadnych zezwoleń.
Praca rekuperatora jest bardzo bezpieczna, nie powoduje żadnego zagrożenia dla mieszkańców. Często wychodząc z domu zastanawiamy się czy otworzyć okno i czy to będzie bezpieczne, ale jednocześnie chcemy po powrocie mieć świeże powietrze. Przy rekuperatorach nie ma tego problemu. Wentylacja działa cały czas i nie wiąże się to z otwieraniem okna. Brak zaparowanych okien podczas kąpieli oraz brak przeciągów są kolejnymi atutami rekuperatora. Rekuperator bardzo poprawia komfort osób przebywających w pomieszczeniu. Przede wszystkim pomaga utrzymać stałą, pożądaną temperaturę co prowadzi do uzyskania komfortu cieplnego. Oczyszcza powietrze zasysane z zewnątrz przez wentylacje, co ma znaczenie dla każdego, ale zwłaszcza dla alergików. Praca rekuperatora znacznie podwyższa standard budynku i ogranicza wilgoć w naszym domu.